USZCZELKI GUMOWE

Uszczelki gumowe

Wynalezienie technologi produkcji gumy swoje początki ma w roku 1839. Wtedy to Charles Goodyear otrzymał gumę z procesu wulkanizacji kauczuku na zimno za pomocą siarki. Kolejne lata to rozwój technologi otrzymywania gumy i modyfikacja dodatkowych surowców w celu uzyskania pożądanych właściwości fizycznych oraz chemicznych. Dzięki temu, że obecnie używana guma jest bardzo elastyczna oraz może być odporna na warunki atmosferyczne, działanie smarów, starzenie czy też być obojętna na niewielkie ilości nieorganicznych zasad i kwasów, jej zastosowanie jest szerokie. Najczęściej wykonuje się z niej wszelkiego rodzaju uszczelki gumowe, opony, obuwie, zabawki oraz wiele innych wyrobów gumowych. Pokrywa się gumą również wszelkiego rodzaju elementy metalowe takie jak np. wały, rolki, które są wykorzystywane między innymi w maszynach produkcyjnych. 

uszczelki gumowe

Rodzaje uszczelek gumowych

Jednym z najbardziej rozbudowanych wyrobów wykonywanych z gumy są uszczelki. W uproszczeniu uszczelki gumowe można podzielić na uszczelki z form wtryskowych oraz wykonywane metodą ekstruzji. Uszczelki z form wtryskowych mogą być płaskie lub mieć wiele rozmaitych kształtów o skomplikowanych przekrojach. Ich kształt jest ograniczony ze względu na możliwość wykonania odpowiedniej formy oraz duże koszta. Dzięki metodzie ekstruzji uszczelki mogą mieć praktycznie dowolny kształt, co umożliwia ich wykorzystanie w wielu branżach. Nasza firma specjalizuje się w produkcji uszczelek kanalizacyjnych i wodociągowych. Produkujemy uszczelki trapera, do rur betonowych i kręgów betonowych, do rur korugowanych i rur ciśnieniowych, uszczelki IN SITU, manszety teleskopowe i inne.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi uszczelkami wykonanymi w formach wtryskowych oraz profilami gumowymi.

Uszczelki do rur ciśnieniowych
Uszczelki do rur ciśnieniowych produkowane przez firmę M.O.L. Romgum wykonywane są z mieszanki gumowej na bazie SBR o twardości 60° IRHD. Za szczelne połączenie rur odpowiada konstrukcja tej uszczelki, która zbudowana jest z trzech warg. Pierwsza warga uszczelki ma za zadanie stabilizację rury względem uszczelki, druga warstwa chroni przed zanieczyszczeniami, natomiast trzecia warga odpowiada za optymalne połączenia rurowe. Uszczelki te najczęściej są stosowane do rur i kształtek ciśnieniowych. 

Profile gumowe
Produkowane przez naszą firmę profile gumowe wykonywane są z mieszanki gumowej na bazie kauczuków NBR, SBR, EPDM. Najczęściej profile gumowe wykorzystywane są jako uszczelki kanalizacyjne. Ze względu na sposób produkcji, w przypadku profili gumowych jest to metoda ekstruzji, profile wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie ze względu na kształt lub przekrój uszczelki nie mogą zostać wykonane na formach wtryskowych.

Manszety uszczelniające
Manszety teleskopowe produkowane przez naszą firmę wykonane są z mieszanki gumowej na bazie kauczuku SBR. Kauczuk SBR cechuje się dużą odpornością na ścieranie, niskie i wysokie temperatury oraz częste zmiany warunków atmosferycznych. Manszety uszczelniające wykorzystywane są w sieciach wodno-kanalizacyjnych oraz odwadniających. Jako producent uszczelek jesteśmy w stanie wyprodukować manszety teleskopowe zgodne z oczekiwaniami Klienta.

Zastosowanie uszczelek gumowych

Jak już wcześniej wspomniano, uszczelki są jednym z najszerzej wykorzystywanych produktów wykonanych z gumy. Uszczelki gumowe świetnie chronią przed kurzem, pyłem, wilgocią, płynami oraz bardzo dobrze tłumią drgania. Wszystkie te właściwości nadają uszczelkom wiele pozytywnych cech, dzięki czemu są wykorzystywane praktycznie w każdym przemyśle.

Uszczelki możemy znaleźć w:

  • samochodach,
  • rowerach,
  • artykułach gospodarstwa domowego,
  • połączeniach rurowych,
  • zegarkach,
  • armaturze,
  • elektronice,
  • innych maszynach i urządzeniach.
uszczelki gumowe

Uszczelki wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko, że niechciana substancja może w sposób niekorzystny wpłynąć na urządzenie czy proces.

Do produkcji uszczelek najczęściej wykorzystuje się kauczuk EPDM, NBR oraz SBR. W zależności od wybranego kauczuku oraz dodatkowych surowców uszczelki mogą pracować w różnych przedziałach temperaturowych, oraz środowiskach. Uszczelki wykonane metodą ekstruzji, czyli tak zwane profile gumowe, znalazły zastosowanie również jako zabezpieczenie podczas transportu np. okien i szyb.

Uszczelki gumowe, Producent M.O.L. ROMGUM

Jesteśmy producentem uszczelek gumowych z ponad 30-letnim stażem. Zajmujemy się produkcją uszczelek, które są wykorzystywane w branży AGD, sanitarnej, kanalizacyjnej, wodociągowej, produkcyjnej i wielu innych. Jesteśmy również producentem mieszanek gumowych oraz profili gumowych. Eksportujemy swoje wyroby na cały świat, między innymi do Niemiec, Argentyny, Ukrainy, Litwy, Rumuni oraz Wielkiej Brytanii. Wszystkich zainteresowanych współpracą serdecznie zapraszamy do kontaktu.